Výlet do Trebišova

Dňa 17.9.2020 sa 10 členiek OZ Venuše vybralo do Trebišova navštíviť tamojší kaštieľ a park. Uvedenú lokalitu sme si vybrali preto, že v roku 2020 sme mali plán aktivít : „Spoznávať nepoznané miesta „.

Do Trebišova sme cestovali vlakom cez Košice. Múzeum a Kultúrne centrum je vzdialené od železničnej stanice asi 1,5 km. Už zvonku sme obdivovali zreštaurovanú budovu, ktorá po II. svetovej vojne slúžila až do 70-tych rokov ako nemocnica v Trebišove.

Potom sme spoločne absolvovali prehliadku múzea. Pôvodne to bol barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý v rokoch 2015 – 2016 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. V jednotlivých miestnostiach sme sa dozvedeli podrobnejšie o rodoch, ktoré tento kaštieľ vlastnili. Medzi najznámejšie patrí rod Andrássyovcov, ktorý kaštieľ nadobudol ako súčasť vena. V tomto kaštieli strávil detstvo gróf Gyula  Andrássy, známy šľachtic, politik a minister zahraničia Monarchie, ktorý zomrel v roku 1890 a od roku 1894 je pochovaný spolu s manželkou a najstarším synom v mauzóleu v zámockom parku.

Potom sme v suteréne navštívili expozíciu Tokajského vinohradníctva a vinárstva. Nakoniec sme sa prešli po priľahlom parku a zvonku sme si prezreli mauzóleum. Po spoločnom obede sme sa vlakom vrátili do Prešova s konštatovaním, že sa oplatilo uvedenú lokalitu navštíviť.

M. Kurtová

predsedníčka OZ